19. 10. 2019 - Taktické cvičení u rozhledny Císařský kámen

22.10.2019

V sobotu 19. 10. 2019 minutu po desáté hodině dopoledne začalo taktické cvičení u rozhledny Císařský kámen nedaleko obce Rádlo, které mělo za cíl procvičit spolupráci jednotek při zásahu u požáru lesa, aktivaci jednotek a ověření dojezdových časů, schopnosti VZ při koordinaci zásahu a součinnost s více jednotkami PO, činnost při provádění průzkumu a hašení, poskytnutí neodkladné zdravotnické péče, stavbu stanu pro CO/OOB jako zázemí pro zasahující hasiče a zdravotníky, dálkovou dopravu vody hadicemi a kyvadlovou, činnost velitelů družstev a radiokomunikaci na místě zásahu.

Rozhledna Císařský kámen je turisty hojně vyhledávanou atrakcí a je zde zvýšené riziko požáru nebo jiné mimořádné události. Scénář byl tedy takový, že v okolí rozhledny neznámá osoba odhodila nedopalek cigarety, který způsobil požár přilehlého lesa. V důsledku silného větru a dlouhodobého sucha se požár rychle šířil. V tu dobu se u rozhledny nacházelo 5 osob, které měli odříznutou cestu úniku.

Po vyhlášení poplachu se na místo události postupně sjelo celkem 6 jednotek dobrovolných hasičů z blízkého okolí a zdravotníci se sanitním vozidlem ČČK Liberec. Přímo k rozhledně se nebylo možné dostat vozidly, protože tam vede nezpevněná a úzká cesta. Veškerá technika byla tedy od rozhledny vzdálena cca 200m na volném prostranství u lesa.

Jako první dorazila na místo události místní jednotka dobrovolných hasičů z obce Rádlo, která zahájila průzkum. Krátce po nich dorazil sanitní vůz ČČK Liberec a první cisterny dobrovolných hasičů z Jeřmanic a Rychnova u Jablonce nad Nisou. Mezitím bylo průzkumem zjištěno, že přístup k rozhledně je nemožný, jelikož se požár značně rozšířil a brání záchraně osob u rozhledny. Hasiči z Jeřmanic a Rychnova připravili dopravní vedení vody hadicemi a dva útočné proudy.

Poté, co na místo dorazili také dobrovolní hasiči z Dlouhého Mostu, jim byl přidělen úkol a velitel zásahu rozhodl o zřízení stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody v obci Rádlo u požární nádrže. Toto stanoviště bylo vzdáleno necelé dva kilometry od místa události. V jeho blízkosti se nachází i poměrně rušná a nepřehledná křižovatka, takže bylo důležité vyčlenit i část jednotky z Dlouhého Mostu pro řízení dopravy. Řízením celé kyvadlové dopravy a zajištěním dopravy vody na místo události byl pověřen velitel družstva z Jeřmanic.

Deset minut po příjezdu první jednotky dorazili také dobrovolní hasiči ze Šimonovic s cisternou a z Pilínkova s cisternou a dopravním automobilem. V tu dobu se na místě události nacházelo již dost sil a prostředků. Povedlo se zajistit bezpečný přístup k rozhledně a mohlo tak začít pátrání po osobách u rozhledny.

Bylo nalezeno všech 5 osob, které měly zranění různého rozsahu, jejž utrpěly při pokusu o útěk před plameny. Zraněným byla poskytnuta neodkladná zdravotnická péče a osoby byly postupně transportovány na nosítkách 200m ke stanu, který postavili hasiči z Rádla a kde na ně čekali zdravotníci z ČČK.

Na místě události pokračovaly dohašovací práce a cisterny hasičů z Jeřmanic, Šimonovic a Pilínkova zajišťovaly kyvadlovou dopravu vody. Po uhašení všechny ohnisek, bylo cvičení ukončeno.

Na celé cvičení dohlíželi rozhodčí z HZS Libereckého kraje a na zdravotnickou část rozhodčí z ČČK Liberec. Vyhodnocení celého cvičení proběhlo na Obecním úřadě Rádlo, kde byl pro všechny připraven oběd.

Děkujeme všem, kteří se cvičení účastnili anebo se na něm nějakým způsobem podíleli.

Cvičení nebylo zpracováno v souladu s požárním poplachovým plánem a tak děkujeme zřizovatelům jednotek, kteří toto cvičení schválili. Nesmíme zapomenout ani na majitele rozhledny, kterým je městská část Vratislavice nad Nisou, majitele lesa a přístupové cesty, kterým jsou Lesy ČR a také obci Rádlo, která je vlastníkem pozemků u lesa, kde stála technika.

Autoři fotografií: Š. Rajnohová, P. Oupická, M. Drešer